آزمایشگاه سیگما

دانشگاه تهران

آزمایشگاه سیگما

آزمایشگاه سیگما

آخرین مطالب
Super User

Super User

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارزیابی پروژه ها

این گروه ضمن امادگی جهت ارايه خدمات مرتبط با امکانات آزمایشگاهی موجود در مرکز در خصوص موارد ذیل نیز خدمات مشاوره ای به متقاضیان و مراکز علمی , تحقیقاتی و صنعتی کشور ارایه می نماید.
. طراحی و شبیه سازی و ساخت ادوات MEMS
.طراحی خط تولید ادوات MEMS
.ارزیابی پروپوزال های مرتبط با حوزه فعالیت
. ارزیابی طرح های کسب و کار در خصوص ادوات MEMS
. مطالعه و بررسی اقتصادی روندهای آتی جهانی در خصوص هریک از محصولات MEMS

میکرو گاز کروماتوگرافی

سیستم کروماتوگرافی گاز از دقیق­ترین و کاربردی­ترین سیستم­های تشخیص و شناسایی ترکیبات گازی می­باشد. این سیستم بر اساس پدیده  Time of flight گاز عمل می­کند. دستگاه کروماتوگرافی گاز از یک یا چند ستون جداساز و آرایه­ای از سنسورهای گازی تشکیل شده است. 


از مشکلات بزرگ این سیستم وزن و حجم بزرگ و قیمت بالای آن می­باشد به طوری که تنها می­توان از آن در آزمایشگاه­های بزرگ استفاده نمود. 

امروزه با استفاده از تکنولوژی MEMS می­توان اجزاء سیستم کروماتوگرافی گاز را در ابعاد میکرو طراحی نمود و در نتیجه سیستم میکروکروماتوگرافی گاز پیاده سازی کرد. از مزایای این سیستم سرعت آنالیز بالا، اندازه و وزن کم، قابل حمل بودن و قیمت بسیار ارزان می­باشد. در نتیجه از سیستم میکروکروماتوگرافی گاز میتوان برای آنالیز، تشخیص و مانیتورینگ غلظت ترکیبات گازی مختلف محیط اطراف در حوزه­های مختلف صنعت ، محیط زیست ، پزشکی ، ایمنی شهری ، کشاورزی و آزمایشگاهی استفاده نمود. 


ریزتراشه های زیستی

معرفی گروه: 
زیست تراشه های زیستی (BioMEMS) زیر مجموعه ای از سیستم های میکرو الکترومکانیکی(MEMS) است. ریز تراشه های زیستی کاربرد های متنوعی به صورت کلی در سامانه های زیستی و به صورت مشخص در سلامت انسان دارند. انقلاب در حوزه ی میکروفناوری به همراه فهم های اخیر از علوم ژنومیکس،پروتومیکس و تکنیک های بیوتکنولوژی ، امکان افزایش کاربرد دستگاه هایی بر پایه BioMEMS را مهیا ساخته است. این دستگاه ها در دسته بندی کلی شامل حسگری های زیستی، تشخیص و مانیتور مولکول های خاص ، سیستم های انتقال دارو، فناوری آزمایشگاه بر روی تراشه و ... می شوند.


پروژه های کلان:

  • توالی یابی و مشخص سازی DNA.
  • تشخیص جهش های ژنتیکی
  • پروفایل های بیان ژن
  • واکنش زنجیره ای پلیمریزه شدن(PCR) برای تشدید تعداد نسخه های DNA
  • دستگاه الایزا(ELISA)
  • دستگاه های مرتب سازی سلولی
  • سیستم های انتقال دارو
  • سامانه های تشخیص بیماری در فرودگاه ها
  • سامانه های مقابله با حملات میکروبی
  • سامانه های بررسی شرایط زیست محیطی

نوید یاراحمدی 
سرپرست گروه سیستم های میکرو/نانو الکترو مکانیکی زیستی

سیستمهای حسگری

زیرگروه پژوهشی سیستمهای حسگری با برخورداری از تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی نوین و با تکیه بر دانش پژوهشگرانی با انگیزه و نوآور در حوزه مطالعات و ساخت سیستم های حسگری بر پایه MEMS مشغول به فعالیت می­باشد. امروزه کوچک­تر کردن ابعاد سیستم ها و دستگاه ها یکی از مهمترین اولویت های شرکت های مطرح در حوزه تکنولوژی است در همین راستا رسالت گروه پژوهشی سیستم­های حسگری مطالعه ،ایده پردازی ، شبیه سازی و ساخت سیستم­ها و دستگاه­هایی است که دارای حداقل یک المان حسگر می­باشد. سیستم­های ساخته شده در این زیر گروه بر پایه تکنولوژی MEMS بوده و کاربردهای گوناگونی در بخش­ صنعت مخصوصا صنعت نفت و گاز ، پزشکی ، محیط زیست و ... دارد. مهمترین هدف این گروه هم‌ افزايي علم و ثروت و توسعه اقتصاد دانش‌ بنیان است. زیر گروه پژوهشی سیستم های حسگری در نظر دارد با تجاري ­سازي نتايج تحقيقات و پژوهش­های نوین دانشگاهی در حوزه فناوري­هاي برتر ، اهداف برنامه چهارم توسعه را به واقعیت نزدیک­تر نماید و ضمن انتشار مقالات برجسته علمی محصولاتی با ارزش افزوده قابل توجه تولید نماید. امید است با تلاش­­های مجدانه و بی ­وقفه پژوهشگران زیر گروه سیستم­های حسگری گامی بلند در جهت پیشرفت و خودکفایی میهن عزیزمان برداشته شود.

سروش بخشی
سرپرست گروه سیستم­های سنسوری

پوششهای هوشمند

پوشش‌های هوشمند بر پایه فناوری نانو امروزه کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف پیدا کرده است. به همین خاطر در سالهای اخیر تلاش محققان در کشورهای مختلف بر دستیابی به انواع جدیدی از این پوشش ها می‌باشد. برای مثال پوشش­هائی که مقاومت مکانیکی وخوردگی بالاتری داشته و خاصیت خود ترمیمی داشته باشند یا در کاربردهای نوری و الکترونیک خواص نوری یا الکترونیکی آن کنترل پذیر باشد.

هدف از تشکیل گروه پوشش‌های هوشمند در وهله اول؛ برآورده کردن نیازهای کشور، در راستای دستیابی به علوم نوین روزوعدم نیاز کشور به وارد کردن این نوع تکنولوژی است چرا که کشورهای دارای این علوم این تکنولوژی ها را در اختیار دیگر کشورها قرار نمی‌دهند و یا ارزش افزوده بسیار بالائی طلب می‌کنند. با توجه به فراگیر شدن و ورود پوشش‌های هوشمند به تمامی حوزه‌ها از مکانیک، برق، تا تولید انرژی، نیاز به همچنین گروهی بسیار احساس می‌شود.

در وهله دوم؛ هدف، تلاش برای گسترش این علم در سطح بین المللی، و قرار گرفتن ایران در بین کشورهای پیشرو دراین زمینه است.

به طور کلی گروه پوشش‌های هوشمند زیر مجموعه گروه پژوهشی MEMS دانشگاه تهران امید دارد که در آینده ای نزدیک شاهد پیشرفت های بزرگ کشورمان دراین زمینه و نیزرفع نیاز سازمان‌های مختلف دولتی و خصوصی در این خصوص باشیم.

ایوب انصاری

سرگروه پوشش‌های هوشمند

حسگرهای منفرد

زیر گروه حسگرهای منفرد، با هدف توسعه‌ی ادوات حسگری با استفاده از دانش و فناوری‌های میکرو و نانو آغاز به کار نموده است. پس از احساس روز افزون نیاز به سامانه‌های حسگری و تشخیص گازی در حوزه‌های گوناگون صنعت کشور، از جمله صنعت نفت، گاز و پتروشیمی عنوان دومین تولیدکننده نفت در کشورهای عضو اوپک، با پتانسیل یازده درصد از کل ذخایر نفت جهان و %18 از ذخایر گاز طبیعی، حوزه‌ی گسترده‌ی سلامت و بهداشت، محیط زیست به عنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و یکی از سه پایهٔ توسعهٔ پایدار در قرن بیست و یکم، محصولات کشاورزی که امنیت غذایی هر کشور علی الخصوص کشور ما به آن وابسته می‌ باشد و همچین ایمنی ، مراکز پژوهشی را به سمت تحقیق و در نهایت تولید ادوات کار آمد و دقیق سوق داد. از این رو گروه پژوهشی حسگرهای منفرد به عنوان بخش کوچکی از خانواده‌ی پژوهشی دانشگاه تهران که همواره در نیاز سنجی و برآورده کردن نیازهای علمی ، پژوهشی کشور پیشرو بوده است، با بهره گیری از نیروهای کارآمد و متعهد شامل اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان خود را موظف به گسترش و بومی سازی دانش و فناوری ادوات حسگری به ویژه حسگرهای گازی مورد استفاده در صنایع فوق می‌ داند. بر آن باوریم همچنان با استفاده از ظرفیت‌های موجود نقشی هر چند کوچک اما راهبردی در توسعه و پیشرفت ایران بر مبنای علم و دانش خواهیم داشت.

جواد جرمشتی
سرپرست گروه حسگر‌های منفرد 

صفحه1 از3

درباره ما

 گروه پژوهشهای کاربردی MEMS دانشگاه تهران در مهر ماه 1394 با هدف انجام پژوهشهای کاربردی به منظور دستیابی به فنآوری های Hitech در حوزه های MEMS&NEMS که مورد نیاز صنایع مختلف کشور باشد، با تلاش جمعی از اساتید و دانشجویان رشته مهندسی سیستم های میکرو و نانو الکترومکانیکی دانشگاه تهران تاسیس گردید. 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. مشاهده جزئیات