میکروآنالیزورهای تنفسی

آنالیز تنفسی روشی غیرمخرب در جمع آوری اطلاعات کلینیکی انسان به منظور پیش­بینی و یا تشخیص برخی از بیماری ها است. بررسی غلظت ترکیبات آلی فرار (volatile organic compounds)بvolatile organic compounds) ی ها به کارگرفته می شود به منظور پیش بی موجود در بازدم بیانگر متابولیسم طبیعی فرد است که می توان به وسیله مدل های ریاضی آن را به غلظت موجود در خون ارتباط داد. برخلاف بسیاری از روش های تحلیل پزشکی همانند آزمایش های مرتبط با خون که عموماً با درد و تخریب نمونه همراه است؛ روش آنالیز تنفسی روشی غیر مخرب و مناسب محسوب می شود. تاریخچه این روش به دهه 70 میلادی بر می گردد جایی که برنده جایزه نوبل لینوس پاوئولینگ نشان داد بازدم انسان شامل بیش از 200 ترکیب آلی فرار مهم است که هریک بیانگر متابولیسم بدن می باشد.

امروزه در تحلیل ترکیبات موجود در بازدم از روش های همچون SIFT-MS و PTR-MS استفاده می شود. تجهیزات مرتبط با این روش ها معمولا سامانه هایی پیچیده، گران قیمت و در اندازه های بزرگ می باشند که استفاده آسان و گسترده از تحلیل تنفسی را غیرممکن می سازد. به کارگیری فناوری های میکرو و نانو همانند MEMS امکان ساخت آنالیزورهای تنفسی را در ابعاد و اندازه های کوچک، با قیمت مناسب، کاربری آسان و البته با دقت و قابلیت بالا میسر می نماید. از برنامه های گروه پژوهشی UT-MEMS ساخت میکروآنالیزور های تنفسی در قالب سامانه Micro Gas Chromatographyاست. انتظار می رود با طراحی و ساخت سامانه های مرتبط با این دستگاه در قالب سامانه های نمونه گیری، آماده سازی، تشخیص و تحلیل بتوان دربرنامه زمانبندی شده معین به ساخت چنین ادواتی دست یافت.

درباره ما

 گروه پژوهشهای کاربردی MEMS دانشگاه تهران در مهر ماه 1394 با هدف انجام پژوهشهای کاربردی به منظور دستیابی به فنآوری های Hitech در حوزه های MEMS&NEMS که مورد نیاز صنایع مختلف کشور باشد، با تلاش جمعی از اساتید و دانشجویان رشته مهندسی سیستم های میکرو و نانو الکترومکانیکی دانشگاه تهران تاسیس گردید. 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. مشاهده جزئیات