میکرو گاز کروماتوگرافی

سیستم کروماتوگرافی گاز از دقیق­ترین و کاربردی­ترین سیستم­های تشخیص و شناسایی ترکیبات گازی می­باشد. این سیستم بر اساس پدیده  Time of flight گاز عمل می­کند. دستگاه کروماتوگرافی گاز از یک یا چند ستون جداساز و آرایه­ای از سنسورهای گازی تشکیل شده است. 


از مشکلات بزرگ این سیستم وزن و حجم بزرگ و قیمت بالای آن می­باشد به طوری که تنها می­توان از آن در آزمایشگاه­های بزرگ استفاده نمود. 

امروزه با استفاده از تکنولوژی MEMS می­توان اجزاء سیستم کروماتوگرافی گاز را در ابعاد میکرو طراحی نمود و در نتیجه سیستم میکروکروماتوگرافی گاز پیاده سازی کرد. از مزایای این سیستم سرعت آنالیز بالا، اندازه و وزن کم، قابل حمل بودن و قیمت بسیار ارزان می­باشد. در نتیجه از سیستم میکروکروماتوگرافی گاز میتوان برای آنالیز، تشخیص و مانیتورینگ غلظت ترکیبات گازی مختلف محیط اطراف در حوزه­های مختلف صنعت ، محیط زیست ، پزشکی ، ایمنی شهری ، کشاورزی و آزمایشگاهی استفاده نمود. 


درباره ما

 گروه پژوهشهای کاربردی MEMS دانشگاه تهران در مهر ماه 1394 با هدف انجام پژوهشهای کاربردی به منظور دستیابی به فنآوری های Hitech در حوزه های MEMS&NEMS که مورد نیاز صنایع مختلف کشور باشد، با تلاش جمعی از اساتید و دانشجویان رشته مهندسی سیستم های میکرو و نانو الکترومکانیکی دانشگاه تهران تاسیس گردید. 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. مشاهده جزئیات