پوششهای هوشمند

پوشش‌های هوشمند بر پایه فناوری نانو امروزه کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف پیدا کرده است. به همین خاطر در سالهای اخیر تلاش محققان در کشورهای مختلف بر دستیابی به انواع جدیدی از این پوشش ها می‌باشد. برای مثال پوشش­هائی که مقاومت مکانیکی وخوردگی بالاتری داشته و خاصیت خود ترمیمی داشته باشند یا در کاربردهای نوری و الکترونیک خواص نوری یا الکترونیکی آن کنترل پذیر باشد.

هدف از تشکیل گروه پوشش‌های هوشمند در وهله اول؛ برآورده کردن نیازهای کشور، در راستای دستیابی به علوم نوین روزوعدم نیاز کشور به وارد کردن این نوع تکنولوژی است چرا که کشورهای دارای این علوم این تکنولوژی ها را در اختیار دیگر کشورها قرار نمی‌دهند و یا ارزش افزوده بسیار بالائی طلب می‌کنند. با توجه به فراگیر شدن و ورود پوشش‌های هوشمند به تمامی حوزه‌ها از مکانیک، برق، تا تولید انرژی، نیاز به همچنین گروهی بسیار احساس می‌شود.

در وهله دوم؛ هدف، تلاش برای گسترش این علم در سطح بین المللی، و قرار گرفتن ایران در بین کشورهای پیشرو دراین زمینه است.

به طور کلی گروه پوشش‌های هوشمند زیر مجموعه گروه پژوهشی MEMS دانشگاه تهران امید دارد که در آینده ای نزدیک شاهد پیشرفت های بزرگ کشورمان دراین زمینه و نیزرفع نیاز سازمان‌های مختلف دولتی و خصوصی در این خصوص باشیم.

ایوب انصاری

سرگروه پوشش‌های هوشمند

درباره ما

 گروه پژوهشهای کاربردی MEMS دانشگاه تهران در مهر ماه 1394 با هدف انجام پژوهشهای کاربردی به منظور دستیابی به فنآوری های Hitech در حوزه های MEMS&NEMS که مورد نیاز صنایع مختلف کشور باشد، با تلاش جمعی از اساتید و دانشجویان رشته مهندسی سیستم های میکرو و نانو الکترومکانیکی دانشگاه تهران تاسیس گردید. 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. مشاهده جزئیات